7 EKİM 2020 DÜNYA İNSANA YAKIŞIR İŞ GÜNÜ FOTOĞRAF YARIŞMASI DÜZENLENDİ


Üyesi olduğumuz İnşaat ve Ağaç İşçileri Enternasyonali 2020 yılı 7 Ekim Dünya İnsana Yakışır İş Günü'nde bir fotoğraf yarışması düzenledi. Yarışmada katılımcıların kampanya sloganı olarak belirlenen "İnsana Yakışır İş Daha İyi Bir Gelecek" sloganına atfettikleri anlamı tanımlamaları istendi. 
TARIM ORMAN-İŞ'i temsilen yarışmaya katılan Mehmet Ali Başaran, "İnsana Yakışır İş Daha İyi Bir Gelecek" sloganını Toroslardan ardıç ağaçlarını gösteren bir fotoğraf eşliğinde şu cümleler ile yorumladı:

Her türlü zorluğa karşı direneceksin arkadaş. Toros dağlarına güç katan, yaşamın ve direncin sembolü olan bu ardıç ağacının yaptığı gibi mesela.

Büyük usta Nazım Hikmet “Yaşamak şakaya gelmez, Büyük bir ciddiyetle yaşayacaksın” dizeleri sanki bu ağaç için söylenmiş.

Türkiye’nin en önemli ekosistemlerinden ve doğa koruma alanlarından birisi olan Çığlıkara Tabiatı Koruma Alanı’nda (Antalya/Elmalı) yüzyıllardır her türlü olumsuz koşula inat “ciddiyetle” yaşamaya devam ediyor.

Orman sınırının 1800 m olduğu, kış ve yaz aylarında en zor iklim koşullarının etkisinde bulunan karstik alanda, 2100 m yükseklikte bir anıt gibi yükseliyor ve “ben yaşayacağım” diyor adeta.

Toprağı tuttuğu gibi varlığıyla kuşlara ve yaban hayvanlarına ev sahipliği yapıyor. Kökleri, gövdesi, yaprakları, tohumu, kuruyan dalları ve hatta gölgesi dahi çevresindeki her türlü canlıya fayda sağlıyor. Kurumsal bir yapı gibi sapasağlam ve dim dik duruyor. Öte yandan canlılara örnek oluyor ve adeta yaşama tutunmaları için örgütlüyor onları. Bizler bu ardıç ağacının doğaya kattığı değeri anlamaya çalışıyor ve gösterdiği mücadele ve dayanışmayı ayakta alkışlıyoruz; iyi ki varsın, iyi ki gücümüze güç katıyorsun ve iyi ki mücadelemize örnek oluyorsun diyoruz… 

Sendikamız bu gönderi ile Bahreyn ve Kuzey Makedonya'dan iki kardeş sendika ile birlikte yarışmanın kazananlarından oldu ve BWI tarafından nakit para ödülüne layık görüldü.
Ödül, Mehmet Ali Başaran tarafından sendikamıza bağışlandı.Bu haberi paylaşın...