BAYSANTO - CEHENNEMDE YAPILAN EVLİLİK

BAYSANTO - CEHENNEMDE YAPILAN EVLİLİK - Alman firması Bayer Amerikan tarım şirketi Monsanto'yu 2016 yılında 62 milyar dolara satın aldı. Dünyanın en büyük tohum ve tarımsal ilaç firmaları olan bu iki şirketin birleşmesi tarım alanında bir tekel oluşturacaktır. Bu birleşme iki şirket aracılığıyla sermayenin sömürüsüne yeni bir boyut kazandıracaktır. Bilindiği gibi Alman Bayer firması zirai ilaç ve tohum satışında Avrupa'da önderlik ederken Monsanto da ABD'de tarım ilaçları ile mısır tohumu başta olmak üzere tohum satışlarında başı çekmektedir. Monsanto aynı zamanda ABD'de GDO'lu gıdaların üstünde GDO'lu olduklarına dair bir ibare bulunmaması adına yaptığı lobi faaliyetleri sonucu dünya genelinde protesto edilmiş bir firma olarak da ün elde etmiştir. Bu birleşme sonucunda Bayer Monsanto’yu alınca ABD tarımında da ağırlık kazanacaktır. Bunun yanı sıra bu satın alma ile Bayer tarım ilacı pazarında da dünyada birinci sıraya yükselmeyi hedeflemektedir.

Avrupa Komisyonu, Alman kimya devi Bayer'in Amerikan biyoteknoloji holdingi Monsanto'yu satın alma planları karşısında çekince belirterek, birleşmenin sektördeki rekabete olası etkilerini daha ayrıntılı bir şekilde inceleme kararı almıştır. Birleşme sürecinin tamamlanması Komisyonun olumlu yönde karar almasına bağlıdır.

Unutulmamalıdır ki Türkiye'deki şeker fabrikalarının satışı gibi planların arkasında bu tür dev firmaların gerçekleştirdiği lobi faaliyetleri bulunmaktadır. Sendikamız cehennemde yapılacak bu evliliğe karşı tepkisini Avrupa'da başlatılan kampanyaya destek vererek göstermiştir. Kampanya yoluyla imzalanan dilekçe Avrupa Komisyonundan bu birleşmeyi durdurmasını talep etmektedir. Siz de genetiği değiştirilmiş tohumların tarladan tabağınıza gelmesine bir dur demek için aşağıdaki linke tıklayarak sayfanın sağ kısmında bulunan forma isim, soy isim, e-posta adresiniz ve posta kodunuzu girerek destekleyebilirsiniz. (Kampanya sayfası İngilizce'dir) Kampanya linki için tıklayınız . https://you.wemove.eu/campaigns/block-bayer-monsanto-deal

 Bu haberi paylaşın...