TÜM ÜYELERİMİZE VE KAMUOYUNA

Tüm Üyelerimize ve Kamuoyuna,

Burdur ili, Yeşilova ilçesi,  Niyazlar mahallesinde muhtar ve azaların imzalayarak tarafımıza ilettikleri resmi başvuru ile harekete geçen sendikamız doğa koruma mücadelesi çerçevesinde önemli ve örnek bir aktivitede bulunmuştur. Niyazlar mahallesinde yaklaşık 15 yıldır kesintisiz bir şekilde faaliyette bulunan iki adet KROM madeni işletmesinin atıklarının dereler yoluyla sulama göletine ulaşması ve taşların kırılması sırasında havaya çıkan toz bulutlarına bağlı olarak mahallede çok sayıda akciğer kanseri vakalarının yaşanması ve çocukların hastalanması üzerine bu yardım başvurusu yapılmıştır. Bu başvuru üzerine sendikamız derhal harekete geçerek öncelikle konuyla ilgili kendi üyeleri içerisinde uzmanları belirlemiş, ardından TMMOB’ye bağlı meslek odalarından, Türk Tabipleri Birliği’nden ve Türkiye Ormancılar Derneği’nden konuyla ilgili uzman görevlendirmelerini istemiştir. Ayrıca ile Antalya Barosundan bir hukukçu görevlendirmeleri istenmiştir. Bütün kurumlardan hızlı bir şekilde uzman görevlendirmeleri yapılması sonucunda 15.11.2016 tarihinde teknik heyet Niyazlar mahallesinde incelemede bulunmuştur. Teknik incelemeden önce sendika başkanımız Şükrü Durmuş, Burdur millet vekili Mehmet Göker, Yeşilova Belediye Başkanı Nuri Özbek, Niyazlar Mahallesi Muhtarı Sadık Balkır ile çok sayıda Yeşilovalı’nın katılım sağladığı toplantıda krom madeni işletmesinin önünde bir basın açıklaması yapılmıştır.

Basın açıklamasının ardından teknik heyet incelemelerde bulunmak üzere arazi keşfi yapmıştır.

Teknik incelemelerden sonra Yeşilova Belediyesi nikah salonunda Teknik Heyet soru cevap şeklinde basına bilgi vermiştir.

Teknik heyetin bilimsel raporlarını sunmasından sonra sendika olarak krom madeni işletmelerinin kapatılması ve ruhsatlarının iptal edilmesi amacıyla hukuksal başvuruda bulunulacağı bildirilmiştir.

Saygılarımızla…16.11.2016   Bu haberi paylaşın...