Orman Şehidi

BARTIN-AMASRA'DA MESLEKTAŞLARIMIZA HAİN SALDIRI

Amasra Orman İşletme Şefliği'nde görevli Orman Muhafaza Memurlarından Satılmış USTA ve Bahattin ÜNAL 08.10.2011 tarihinde koruma görevini yürütmekte iken usulsüz ağaç kesen suçluya resmi işlem yapmak isterken; karşı koyan suçlu tarafından açılan ateş sonucu Satılmış USTA olay yerinde öldürülmüş, Bahattin ÜNAL ise yaralanmıştır.


Ölen meslektaşımız Satılmış USTA'ya Tanrıdan rahmet yakınlarına ve tüm meslektaşlarımıza baş sağlığı dilerken Sendikamız üyesi Bahattin ÜNAL'a acil şifalar, bir an önce sağlığına kavuşarak mesleğinin başına dönmesini diliyoruz.
Sendikamız TARIM ORMAN-İŞ olarak bu olayı basit bir adli vaka olarak görmüyor ve İdare'nin bu konudaki duyarsızlığını da kınıyoruz. Çünkü görevi gereği ölen ve ya yaralanan bu meslek mensuplarımızın şehitlik haklarından mahrum kalması, bu Kurumu yıllarca yöneten üst düzey bürokratların ve siyasilerin suçudur.


Son 20 yıl içerisinde 300'e yakın meslek mensubu görevi başında ya vurularak şehit düşmüş ya da orman yangınlarıyla mücadelede yanarak ölmüştür. Bu durum Kurumun istatistiklerinde dönem dönem yayınlanmasına rağmen; hala Kuruluş Kanunumuzda 'GÖREV ŞEHİDİ' kavramı olmayıp; ' Görev Malülü' ifagesi yer almaktadır.


Sendikamız TARIM ORMAN-İŞ olarak bu haksızlığın giderilmesi için hukuki süreç başlatılmış olup; şu anda Parlamentonun da gündeminde bulunan Orman ve Su İşleri Kuruluş Kanununa ek yapılması konusunda çalışmaları yürütmektedir.
Meslek mensuplarına duyurulur.

TARIM ORMAN-İŞ
Merkez Yönetim Kurulu

Cumartesi, 22 Ekim 2011 13:43Bu haberi paylaşın...