Mehmet Ali BAŞARAN - GENEL SEKRETER


Adana’nın Ceyhan ilçesinde 29.03.1968 tarihinde doğan Başaran, ilk, orta ve lise eğitimini burada tamamladı. 1987 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü’nden 1991 yılında mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Orman İnşaatı Geodezi ve Fotogrametri Programı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. Aynı yıl Orman Genel Müdürlüğü 14 Nolu Orman Amenajman Heyeti’nde Mühendis olarak göreve başladı. Bir buçuk yıl bu görevi yaptıktan sonra, 1993 yılı aralık ayında OGM, Bartın, 100 Nolu Orman Kadastro Komisyonu’na Ormancı Üye olarak tayin oldu.

994 yılında hazırladığı “Elektronik Yer Ölçme Sistemlerinin Orman Kadastrosundaki Yeri” isimli tezle master eğitimini tamamladı. Aynı yıl Zonguldak Karaelmas Üniversitesi (ZKÜ), Bartın Orman Fakültesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladıktan sonra eylül ayında ZKÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Ölçme Bilgisi ve Kadastro Programı’nda doktora eğitimine başladı.

1999 yılı ekim ayında hazırlamış olduğu “GPS’in Orman Kadastrosundaki Yerinin Araştırılması” isimli tezle doktora eğitimini tamamladı.

2000 yılı şubat ayında 6 yıl çalıştığı Bartın Orman Fakültesi’nden ayrılarak Orman Bakanlığı’na bağlı Batı Akdeniz Ormancılık Araştırma Müdürlüğü’nde araştırmacı mühendis olarak göreve başladı. Halen bu görevi yürüten Başaran, İngilizce bilmekte olup evli ve bir erkek çocuk sahibidir. Bugüne kadar 50’nin üzerinde yayın yapan Başaran, gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde 23 projede görev almış ve bu projelerin 15’ini başarıyla tamamlamıştır. Diğer 8 proje halen devam etmektedir. Başaran bugüne kadar çok sayıda sivil toplum örgütünde üye ve yönetici olarak görev almıştır.

1998-2000 yılları arasında TMMOB Orman Mühendisleri Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği, Tarım Orkam Sen Antalya Şubesi’nin 3 dönem yönetim kurulu üyeliği ile 2011 yılından 2014 yılına kadar Tarım Orman İş Sendikası’nın Antalya İl Temsilciliği görevini yürütmüştür. Ayrıca 2002 yılında kurulan Doğal Kaynak ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği’nin kurucu üyeliği, yönetim kurulu üyeliği ve şu an başkanlık, Türkiye Ormancılar Derneği’nin Batı Akdeniz Şubesi’nin yönetim kurulu üyeliği, Antalya Orkidelerini ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Derneği’nin yönetim kurulu üyeliği görevlerini halen sürdürmektedir.

1-2 Mart 2014 tarihinde yapılan II.Olağan Genel Kurulu MYK üyeliğine seçilmiş olup yapılan görev dağılımında Genel Sekreter olarak görevlendirilmiştir.

GSM No: 05362464606Bu haberi paylaşın...