TRÜF MANTARI VE AROMATİK BİTKİLER ÇALIŞTAYI

İspanyollarla ortaklaşa yürütülecek olan aromalı bitkiler ve trüf mantarı ile ilgili Sendikamızı temsilen Genel Başkanımız Şükrü Durmuş, Antalya İşletme Pazarlama Şube Müdürlüğü'nden Hatice Demirbaş ve Denizli Orman Bölge Müdürlüğü'nden Ergün Hoyraz katılmıştır. Diğer katılımcı listesi aşağıdaki gibidir. Sendikamız Tarım Orman-İş İspanyollarla ortaklaşa yürütülecek olan aromalı bitkiler ve trüf mantarı ile ilgili 15-17 Haziran 2016 tarihleri arasında çalışma yapıldı. İlk gün; Antalya’da bulunan Talya Bitkisel ve Batem ziyaretleri sonrasında Denizli Acıpayam’a geçiş yapıldı.

İkinci gün: Fethiye’den 30 km uzaklıktaki lavanta bahçeleri ve trüf alanlarını ziyaret edildi. Proje gezilerinin tartışılması sonrası Fethiye'ye dönüş yapıldı.

Üçüncü gün: Sadece Türkiye’den katılımcılarla birlikte trüf ve tıbbi aromatik bitkiler üzerine gerçekleşecek olan workshop yapıldı. Arazilerde fiili olarak gezildi. Aromalı bitkiler ve trüf mantarı ile ilgili özel sektör ve Kurumların çalışmaları bizzat arazide gezilerek incelendi. Bir sonraki aşama ekim-kasım aylarında düşünülmektedir. Yurt dışı çalışmalarına katılacak olan katılımcı ve katılımcı sayıları daha sonra belirlenecektir. Projenin amacı;Avrupa Birliği ve Türkiye arasında Sivil Toplum Diyaloğu IV Hibe Programı kapsamında desteklenen, teknik uygulamasından T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın, sözleşmelerden ise T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nin sorumlu olduğu, tarım ve balıkçılık konu başlığı altında yer alan “Trüf Mantarı ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Ağı Türkiye/İspanya (TRUMAP)” projesi Forest Sciences Centre of Catalonia (CTFC) ve Yaşama Dair Vakıf (YADA) ortaklığında yürütülüyor.

Proje Türkiye ve İspanya’da trüf mantarı ve tıbbi aromatik bitkiler alanlarındaki mevcut bilgiyi geliştirmek, farklı bölge ve sektörlerden bir araya gelen paydaşlarla diyalog ve işbirliği alanı oluşturmak, Türkiye’de trüf mantarı ve tıbbi aromatik bitkiler alanlarındaki temel ihtiyaçları ve öncelikleri belirlemek ve Türkiye ile İspanya’daki paydaşların uzun vadeli işbirlikleri desteklemeyi amaçlıyor.

 

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü
Yaşama Dair Vakıf (YADA)
Demirsoy Tarım
Eleven Truffle
OGM
Trüf Mantarı Tanıtım ve Araştırma Derneği
Yaşama Dair Vakıf (YADA)
Set LTD
Denizli Fidanlık Müdürlüğü
Kilis 7 Aralık Üniversitesi / Akdeniz Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Derneği (ATABDER)
Morlab
BATEM
Gaziantep Üniversitesi
DoğaKoruma Merkezi (DKM)

 

 

;
 Bu haberi paylaşın...