HUKUKSUZ ROTASYON UYGULAMASININ 9.KURBANI!

ARTIK BU SON OLSUN!

Orman Genel Müdürlüğü’nün 2013 yılında önce orman muhafaza memurlarına daha sonra Orman Genel Müdürlüğü teknik personeline uygulamakta olduğu rotasyon adı altındaki hukuksuz uygulama can almaya devam ediyor.
İstekleri dışında rotasyon adı altında sürgün edilen, emekçiler yaşam alanlarının değişmesi, aile düzenlerinin bozulması ve ekonomik sıkıntıları nedeniyle çok zor günler geçirmektedir. Rotasyon uygulaması 176 yıllık geçmişi olan Orman Genel Müdürlüğü’nün tarihine kara leke olarak düşmüştür. Bu uygulama sonucu ormancılık faaliyetleri durma noktasına geldiği gibi en acı bedelini de yıllarca bu kurumun bütün faaliyetlerini yüklenerek, bu günlere taşıyan emekçiler ödemektedir. 2013 8.ayından bu güne kadar nedeni rotasyon olan bu uygulama sonucu dokuz (9) orman muhafaza memuru yaşamını yitirmiştir. Ölenlerin yaş ortalamaları ise 39-51 yaş arasıdır. Yaşamını yitiren emekçilerin altısı kalp krizi, biri beyin kanaması, ikisi ise intihar sonucu meydana gelmiştir. Yani bu ölümler, asla kader değildir. Ne yazık ki son kurban, Sendikamız TARIM ORMAN-İŞ’in Bartın İl Temsilciliğini yürütmekte olan Orman Muhafaza Memuru Hasan ÇAYLI olmuştur.
Orman Muhafaza Memuru Hasan ÇAYLI
uzun yıllar görev yaptığı Kdz. Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü’ne bağlı Alaplı Orman İşletme Şefliği’nden iki yıl önce isteği dışında Bartın Orman İşletme Müdürlüğü emrine tayin edilmiştir. Ailesi ise çocuklarının eğitim durumu nedeniyle eski görev yeri olan Alaplı’da kalmıştır. Göreve başlamasından bir hafta sonra geçici görevle bir başka şefliğe gönderilmiş, ardından üç ay geçici süreyle Zonguldak merkeze, yine bu görevinin bitimine müteakip bir başka şefliğe geçici görevle gönderilmiş, dönemin Bölge Müdürü Hakkı DEMİREL tarafından kendisine mobbing uygulanmıştır. Yaşadığı bu sıkıntılı günler, beraberinde ekonomik sıkıntıları ve ardından aile içinde de huzursuzluklara neden olan süreç başlamıştır. Ne yazık ki Hasan ÇAYLI içinde bulunduğu bu sıkıntılı günlerden kurtulabilmek için Orman Genel Müdürlüğü’nün mazeret tayin talebi uygulaması gereği başvuruda bulunmuş, 14 ağustosta açıklanan mazeret tayinlerinde talebinin kabul edilmemesi Hasan ÇAYLI’yı bir kez daha yıkıma uğratmıştır. 18 ağustos sabahı içine düştüğü bunalımdan çıkışının tek yolunun intihar olduğunu düşünen arkadaşımız yaşamına son vermiştir.
Buradan başta Orman Bakanı Veysel EROĞLU’na, Orman Genel Müdürü İsmail ÜZMEZ’e, (hala kendisini TOÇ BİR-SEN Genel Merkez Yöneticisi zanneden) Personel Daire Başkanı Hayri ÜNAL’ı bir kez olsun vicdanlarının sesini dinlemeye davet ediyoruz. Bu ölümlerdeki paylarını bizler çok iyi biliyoruz. Belki bu ülkenin yargı sistemi onları yargılamayacak ve hesap sormayacak. Ama unutmasınlar ki bu Kuruma yıllarını veren namuslu orman emekçileri onlardan bu yaptıklarının bedelini ağır bir şekilde ödetecektir!
Son kez başta orman muhafaza memurları olmak üzere tüm orman çalışanlarını, bu hukuksuz uygulamalar karşısında SUSMAMAYA davet ediyoruz! Unutulmasın ki mücadele edenler, her zaman kazanamayabilir ama; kazananlar hep mücadele edenlerdir. Bu hukuksuz ve insanlık dışı uygulamalara karşı verilecek mücadele aynı zamanda çocuklarımıza yaşanabilir bir gelecek ve onurlu bir yaşam mücadelesi olacaktır.
Yaşamını yitiren meslektaşımız ve kardeşimiz Hasan ÇAYLI’ya Tanrı’dan rahmet, ailesine ve tüm emekçi dostlarına başsağlığı diliyoruz.


TARIM ORMAN-İŞ GMYK. ADINA Şükrü DURMUŞ
Genel BaşkanBu haberi paylaşın...