GENEL BAŞKANIMIZ ŞÜKRÜ DURMUŞ'UN AÇIKLAMALARI

Tarım Orman-İş Sendikası Genel Başkanı Şükrü Durmuş, "17 Ağustos 2012 tarihinde çıkartılan Orman Muhafaza Memurları atama ve yer değiştirme yönetmeliği, maalesef memurlarımızın aile bütünlüğünü, eğitim haklarını ve sağlık koşullarını düşünmeksizin bir savrulmayı da beraberinde getirdi" dedi.


Durmuş, Ereğli ilçesinde düzenlediği basın toplantısında, ormancılık sektörünün 173 yıllık geçmişi bulunduğunu ve en zor dönemi Ak Parti iktidarı döneminde yaşadığını öne sürdü.
Bu dönemde meslektaşlarının çok ciddi saldırılarla karşı karşıya bulunduğunu iddia eden Durmuş, şöyle konuştu:


"Öncelikle son 10 yıldır yürütülen ormancılık politikaları ne yazık ki kamu hizmeti sunması gereken ve anayasanın 69. maddesi gereğince de kamusal görevi tanımlanmış olan Orman Genel Müdürlüğü ne yazık ki tüm faaliyetleri özelleştirip ticarileştirmiş durumdadır. Ak Parti'nin bu yasa dışı ve hukuk tanımaz politikalarından ne yazık ki en büyük nasibini de orman çalışanları almaktadır. Başta orman çalışanlarının var olan özlük hakları elinden alınmaktadır.

Özellikle yıllardır bu kurumda gece gündüz demeden, zaman zaman günlük çalışma süreleri 10-12 saati bulan ve haftanın 7 iş günü kuralsızca çalıştırılan bu emekçiler ne yazık ki son uygulamalarla bir tasfiye operasyonu da yaşadılar. 17 Ağustos 2012 tarihinde çıkartılan Orman Muhafaza Memurları atama ve yer değiştirme yönetmeliği, maalesef memurlarımızın aile bütünlüğünü, eğitim haklarını ve sağlık koşullarını düşünmeksizin bir savrulmayı da beraberinde getirdi.

Bu yetmezmiş gibi özellikle Zonguldak bölgesinde çalışanlara yönelik hukuk dışı uygulamalar ve baskılar ne yazık ki şiddete dönüştü. Bu anlamıyla Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğüne bağlı bazı iş yerlerinde henüz yönetmelik yürürlüğe girmeden personelin tayin edilmesinin yanı sıra Ereğli Orman İşletme Müdürlüğü'ndeki 4 arkadaşımızın son 6 ay içerisinde hukuk dışı yerlerinin değiştirilmiş olması bardağı taşıran son damla olmuştur." 

Çarşamba, 05 Aralık 2012 09:46Bu haberi paylaşın...